انواع لیزرهای پوست

لیزر

لیزر چیست؟

لیزر دستگاهی است که می تواند طول موج خاصی از امواج نورانی را تقویت کند و در یک نقطه متمرکز کند، این کار باعث افزایش انرژی و قدرت نفوذپذیری امواج نورانی می گردد و انرژی گرمایی که حاصل می شود در منطقه مورد نظر باعث اثر درمانی آن می شود.

کاربردهای لیزر پوست

1- از بین بردن آکنه های پوستی

2- رفع چین و چروک پوست

3- رفع جای جوش

4- رفع واریس

5- پاک کردن تتو

6- از بین بردن موهای زائد صورت و بدن

انواع دستگاه لیزر پوست

1- لیزر دی اکسید کربن

لیزر دی اکسیدکربن یکی از قدیمی ترین و پرکاربردترین انواع لیزرهاست. به وسیله این نوع از لیزرها پزشک می‌تواند لایه برداری عمقی پوست را انجام دهد که باعث جوانسازی، بهبود اسکارها، از بین بردن جای زخم و آکنه، بهتر شدن منافذ باز پوست و از بین بردن ترک های پوستی می شود.

2-لیزر اربیوم

بیشترین کاربرد لیزر اربیوم در جوانسازی پوست است و می توان در لایه برداری های سطحی پوست و همچنین رفع چین و چروک های سطحی از آن استفاده می شود.

3-لیزر PDL

از لیزر پی دی ال در درمان  ضایعات و خال های عروقی، ماه گرفتگی ها استفاده می شود و همچنین در درمان اسکارها هم استفاده می شود.

4- لیزر ND-YAG 

لیزر nd yag  بیشتر برای تغییرات رنگی پوست، رفع لک های پوستی، از بین بردن رگ های زیرپوستی(واریس ها)، رفع موهای زائد، پاک کردن تاتو به کار می رود.

5- لیزر Q-Switch

یکی از انواع لیزر برای لک صورت لیزر کیو سوئیچ است که برای درمان کک و مک، پاک کردن تاتو و برداشتن خال ها نیز استفاده می شود.

6-لیزر الکساندرایت

ممکن است نام لیزر الکساندرایت برای شما آشنا باشد، بیشترین کاربرد لیزر الکس در رفع موهای زائد است.

7- لیزر موهای زائد

پزشک متخصص با توجه به نوع پوست، رنگ پوست و ضخامت موهای زائد و محل آنها می تواند از سه نوع لیزر برای رفع موهای زائد استفاده کند که شامل: لیزر دایود، لیزر الکساندرایت، لیزر nd yag و لیزر ipl است.

هر چند امروزه لیزر IPL جای خود را به لیزرهای جدیدتر داده و استفاده از آن خیلی کمتر از قبل شده است.

در نژاد ایرانی با توجه به طول موج ایجاد شده در دستگاه های الکساندرایت، این نوع از لیزر بهترین طول موجی است که با پوست ایرانی و بهبودی درمان موهای زائد بیشترین نتیجه را می دهد، به همین دلیل است که در کشور ما بیشتر از لیزر الکس برای رفع موهای زائد استفاده می شود.