روش هاي درماني اسكارهاي فرورفته پوست

روش هاي درماني اسكارهاي فرورفته پوست

به طور كلي هر گونه آثار برجاي مانده از آسيب هاي پوستي يا زخم ها را اسكار مي گويند كه به دلايل متعددي ايجاد مي شود. اسكارها ظاهري نازيبا به پوست مي دهند و از اين رو درمان آنها بسيار حائز اهميت است.

روش هاي درماني:
1/ساب سيژن (Subscision) : نوعي جراحي ساده و سرپايي است كه تحت بي حسي موضعي انجام مي شود و براي درمان اسكار آكنه روش بسيار موثري است. با دو روش انجام میشود:با نیدل(سوزن)و با کانولا

سابسیژن با نیدل:در اين روش يك سوزن ظريف را زير پوست وارد كرده و موازي سطح پوست آن را حركت مي دهند. اين كار باعث قطع شدن باندهاي فيبروز سفتي مي شود كه زير پوست تشكيل شده است و با كشش پوست به داخل سبب ايجاد حالت فرورفته (اسكار) مي شود. وقتي اين باندها قطع شود، كشش از سطح پوست برداشته شده و سطح پوست بالا مي آيد و صاف تر به نظر مي رسد. البته اين كار سبب ايجاد هماتوم (خونمردگي) زير سطح اسكار مي شود كه اين خونمردگي محلي براي تشكيل كلاژن و بافت همبند جديد خواهد شد، اين هماتوم به مرور از بين مي رود.

سابسیژن باکانولا:دراین روش جداسازی بافت در سطح عمیق تری توسط کانولا انجام میشود.کانولا وسیله ای است که سر گرد وغیر برنده دارد.پس از این روش تورم وجود خواهد داشت و معمولا کبودی ایجاد نمیشود

2/کربوکسی تراپی(carboxytherapy)،روشی است که با تزریق گاز دی اکسیدکربن درزیر پوست در بافت هدف ،نتایج درمانی متفاوتی را خواهیم داشت
اینکارباافزایش خونرسانی و اکسیژن رسانی در بافت محل تزریق گاز انجام میشود
درمان اسکار یکی از مهمترین موارد کاربرد کربوکسی تراپی میباشد
✅بدون درد و عوارض جانبی 🛑انجام با بیحسی موضعی

3/پلاسماجت(plasmajet)عد از پلاسماجت ۵-۳ روز پوست زخم و متورم میشود.بعد از ریزش زخمها تابهبود کامل پوست،از ترمیم کننده استفاده میشود
🛑 انجام کار: با بیحسی موضعی در مطب
🔷 تعداد جلسات:حداقل ۳ جلسه
❎ زمان مورد نیاز:۳۰-۱۵ دقیقه(بر حسب نوع عمل)
✳️ فواصل جلسات:یک تا دو هفته

🔷ترکیب سابسیژن با کربوکسی تراپی نتایج بسیار بهتری را در درمان اسکار خواهد داشت

4/ پانچ (Punch): برش پوست در ناحيه اسكار به وسيله تيغ گرد به اندازه اسكار و همسطح كردن اسكار با سطح پوست. با اين روش اسكار برش داده و بالا كشيده مي شود و همسطح پوست خواهد شد.ویاپس از برش برداشته شده وبخیه زده میشود(پانچ اکسیژن)

5/میکرونیدلینگ(microneedling):يله اي كه سر آن به شكل غلطك و حاوي سوزن هاي ظريفي است كه هنگام حركت روي سطح پوست با ايجاد منافذ و كانال هايي ظريف در قسمت درم پوست روند كلاژن سازي را تحريك كرده و سبب جوانسازي و بهبود اسكار آكنه مي شود و به عنوان روش كمكي در كنار ساير درمان ها به كار مي رود.

6/ فيلر (پركننده)(filler): روشي است كه مي توان در كنار ساير درمان ها براي پركردن اسكارهايي كه امكان دارد با عمق كمتري باقي بماند به كار برد. 2 نوع فيلر وجود دارد:
ژل: در صورت جذب، دوباره بايد تزريق شود.معمولا در صورت نیاز در انتهای درمان تزریق میشود
چربي: در تزريق چربي، از چربي بدن شخص استفاده مي شود.در درمان اسکار روش خوبی نیست

7/درم ابريژن(dermabrasion): در اين روش لايه برداري با استفاده از نوعي برس چرخان انجام مي شود. از عوارض آن تغيير رنگ پوست و ايجاد لك به خصوص در پوست هاي تيره است.

8/پيلينگ شيميايي با اسيد (TCA)(peeling): امروزه كمتر از ساير روش ها كاربرد دارد. در اين روش لايه برداري با استفاده از اسيد (TCA) انجام مي شود.

9/ ليزر درماني(laser)
مطلب بعدي در مورد انواع ليزر درماني و عوارض آن در درمان اسكار آكنه خواهد بود.فقط در برخی انواع اسکار از لیزرco2استفاده میشود.

** كورتون درماني:
به صورت موضعي (كرم) يا تزريقي براي درمان اسكارهاي هايپرتروفيك (برجسته) و كلوئيد به كار مي رود كه بايد حتما با نظر پزشك معالج به كار رود.

نظر بدهید